Kommenteeri

Muruniiduk vali vastavalt vajadustele

Oma vajadustele sobiva muruniiduki valimine võib tänapäeval suurest valikust olla keeruline. Niidustuudio mitmekesise valiku tõttu vaatleme just nende ridadest erinevaid Husqvarna niidukite tüüpe saavutamaks ideeaalse tulemuse kuni 1500m2 krundiga kodus. Muruniiduki valiku tegemisel tuleks alustuseks läbi mõelda oma vajadused ja teha kindlaks niidetava murulapi suurus. Valisime välja neli täiesti erinevat, kuid sarnase jõuekusega masinat: muruniiduk,-traktor, raider  ja robotniiduk – mille selgitame lahti, et lihtsustada valiku tegemist!

On muruniidukeid, mis on spetsiaalselt arendatud ühe funktsiooni jaoks. Samas leidub üha enam selliseid, millel on kasutusel vähemalt kaks või isegi kõik kolm süsteemi. Alustuseks erinevate niitmissüsteemide plussid ja miinused:

Multšimine

Niidetud rohi hekseldatakse peeneks ning surutakse peenestatuna maapinna ligi. See jätab muru pealtnäha puhtaks ning niidetud rohi kõduneb murule väetiseks.

+ lihtne ja kiire- koguja tühjendamisele ja jäätmete ärapaigutamisele ei kulu aega

+ niitmisjäätmed väetavad ja niisutavad muru

– tiheneb niitmiskordade arv, sest muru ei tohi liiga pikaks lasta kasvada

– niidetud muru jäätmed viiakse jalanõudega siseruumidesse

Kogumine

Kogumiskotiga niiduk sobib enamasti väiksema ala niitmiseks. Niidetud muru korjab masin kogumiskotti, mida peab täitumisel tühjendama sobivasse kohta aianurgas.

+ visuaalne ilu, niitmisjäägid ei jää murule, vaid korjatakse kogumiskotti

+ hea abiline sügisesel leheriisumisajal, hekseldades ning kogudes lehed kiiresti

– kogujat on vaja tihti tühjendada

– lõikejäätmete ärapaigutamine võib probleemiks osutuda

Külgväljavise

Kiire ja efektiivne niitmine. Külgväljaviskega niiduk viskab lõigatud rohulibled määratud suunda laiali.

+ võimsus lõigata ka pikemat heina

+ lihtne niitmisviis

– jätab rohkelt niitmisjäätmeid murule

– väljaviske suuna tähelepanuta jätmisel heidetakse muru mittesoovitud kohtadesse (tee, peenrad jne)

Muruniiduk Husqvarna LC356V

Tegemist on kogujaga(68L) muruniidukiga, mis sobib igati ka suuremasse aeda. Masinal on tugev terasest korpus ning võimas Honda OHV mootor. Selle niidukiga on võimalik valida kõigi 3 niitmisviisi vahel – multšimine, kogumine või külgväljavise. Kahepoolse TwinControl veosüsteemiga on masinaga manööverdamine imelihtne ja mugav.

 • Võimsus normaalpööretel 2,8 kW@2900 p/min
 • Kütusepaagi maht 0,9L
 • Ülekanne AutoWalk2, vedav
 • Niidulaius 56 cm; niidukõrgus 32-108 mm
 • Veevooliku ühendus
 • Kaal 37,7kg

Antud mudeli hinna ja ülejäänud andmetega tutvu: http://www.niidustuudio.ee/tooted/muruniidukid/husqvarna-muruniidukid/husqvarna-lc356v

Raider Husqvarna R112C

Raiderid on hästi manööverdavad, eesasetseva lõikekorpusega, mugavad ja tõhusad masinad, mida saate kasutada aastaringselt. Nende unikaalne roolisüsteem muudab ka keerukaimas aias manööverdamise imelihtsaks. Saadaval on mitmesugust lisavarustust, (järelkärud, harjad, lumepuhurid, puisturid jt tarvikud) et muuta raider tõeliseks aastaringseks tööloomaks. See mudel on kompaktse disainiga, mistõttu suudab väga kergelt manööverdada kitsastes oludes: ümber puude, põõsaste ja lillepeenarde. Tänu kompaktsusele on ka hoiustamine hõlbus. Tagaasetsev mootor ja eesasetsev niidukorpus aitavad niita ka kallakutel ja märgades oludes ning ananvad suurepärase ülevaate niidualast.

 • Mootori tootja Briggs&Stratton
 • Võimsus normaalpööretel 6,4 kW@3000 p/min
 • Kütusepaagi maht 4L
 • Niidulaius 85 cm; niidukõrgus 25-70 mm
 • Lõikekorpus pressitud terasest 2 teraga
 • Lõikemeetod multš/tagaväljavise

Antud mudeli hinna ja ülejäänud andmetega tutvu: http://www.niidustuudio.ee/tooted/raiderid/husqvarna-rider-112c

Keskmise niidetava ala suurus on tänapäeva kruntidel umbes 900m2. Kui ka teie krundi pindala on umbes samas suurusjärgus, siis peale selle, et tegemist oleks vahva mänguasjaga, ei ole väga tugevaid argumente murutraktori soetamise kasuks. Küll aga suurel pinnal ja kõrgema muru korral paistab traktor ainuõige valik. Vahva on see, et Husqvarna murutraktoreid saab kasutada ka muudel aiatöödel, näiteks talvel lumetõrjeks ja sügisel lehtede töötlemiseks.

Murutraktor Husqvarna TS 138

Tegemist on külgväljaviskega Murutraktoriga, mis on mõeldud väiksesse kuni keskmisse aeda. Kuid lisana on saadaval ka koguja ning BioClip kate multšimissüsteemile üleminekuks. Traktor on varustatud võimsa Husqvarna seeria mootoriga, millel on õhuklapita käivitus ja surveõlitus. Masinal on sujuvalt muudetav CVT pedaalülekanne. Mugavaks hoolduseks on niidukorpus varustatud pesuotsikuga ja esipaneelile on välja toodud aku laetuse indikaator koos aku laadimise võimalusega.

 • Briggs&Strattoni poolt Husqvarnale arendatud mootor, varustatud õlifiltri, vibratsioonivastase süsteemi ja tooreklapita käivitusega (võimsus normaalpööretel 8,6 kW@2600 p/min)
 • Kütusepaagi maht 5,7L
 • Ülekande tüüp CVT, pedaaliga juhitav variaator
 • Niidulaius 97 cm; niidukõrgus 38-102 mm
 • Ujuv esisild – pöörduv esisild parandab juhitavust ja teeb sõitmise mugavamaks

Antud mudeli hinna ja ülejäänud andmetega tutvu:

http://www.niidustuudio.ee/tooted/murutraktorid/husqvarna-ts138

Ikka ja jälle on kuulda umbusku robotniidukite suhtes. Husqvarna on pioneer robotniidukite vallas ning on tegelenud selle valdkonnaga juba üle 20 aasta ning nende robotid saavad hakkama ka keeruka pinnaga saavutades samas perfektse tulemuse. Robotniidukiga on muru alati hooldatud ning jääb aega tegeleda endale meelepäraste tegevustega.

Husqvarna Automower 315

Sobib niitma kuni 1 500 ruutmeetrist ala ja saab hakkama kuni 40% kallakutega. Nii niitmine kui laadimine toimuvad selle masina puhul automaatselt ehk kui aku vajab laadimist läheb niiduk ise laadimisjaama ning pärast laadimist jätkab niitmist. Niidukit saab seadistada keerulisema kujuga, liigendatud muruplatside niitmiseks. Robotniiduk on varustatud taustvalgustusega klahvistiku ja LCD ekraaniga, vargusvastase alarmi ning PIN koodiga turvalukuga. Lõbusa lisavarustusena on saadaval erinevas värvivalikus korpused!

 • Maksimaalne niidetav ala 1500m2(+-20%)
 • Maksimaalne kallak tööpiirkonnas 40%
 • Keskmine laadimisaeg 60 min ja tööaeg ühe laadimisega 70 min
 • Keskmine energiakulu max.kasutamisel 9 kW/h kuus
 • Lõikesüsteem 3 vabalt pöörlevat tera
 • Vargusvastane alarm, PIN kood
 • Väga madal müratase, pole heitgaase

Antud mudeli hinna ja ülejäänud andmetega tutvu:

http://www.niidustuudio.ee/tooted/robotniidukid/husqvarna-automower-315

Kokkuvõtteks on kõik masinad omamoodi vahvad ning õige ostus tuleb lähtudes oma vajadustest. Tavaline muruniiduk on hea väikse aialapi korral ning suurepärane inimesele, kes soovib aiatööd füüsilise tegevusega siduda. Robotniiduk on loodud mugavale inimesele, kelle nägemuseks on alati hooldatud koduaed, olenemata kiirest elutempost. Murutraktor sobib hästi suurema aialapiga maakodudesse ning on tuntud multifunktsionaalsuse poolest nagu ka raider. Raideri plussiks on veel hea manööverduse võime ning pääs kitsamatesse kohtadesse. Hea on teada, et mõningaid niiduvahendeid saab kasutada ka sügisel lehtede ning talvel lume koristamiseks!


Lisa kommentaar

Email again: