• Selleks, et teie tööriist toimiks tõrgeteta, tuleks muruniidukit aeg-ajalt hooldada, baashoolduse käigus teostame järgmised toimingud:

  • Muruniiduki puhastus
  • Õli vahetus
  • Süüteküünla vahetus
  • Õhufiltri kontroll / puhastus või vahetus
  • Lõiketera teritus ja tasakaalustamine
  • Ohutusseadmete kontroll
  • Proovikäivitus

 

Muruniiduki hooldus, mida ma ise teha saan?

Kevad läheneb mühinaga, mis tähendab taas muruniiduki talvekorterist välja võtmist ja kasutamist. Kui teil on bensiinimootoriga muruniiduk, siis tasuks kindlasti tähelepanu pöörata ka selle hooldusele, nii saate kindlad olla, et ustaval niidukil on pikk eluiga.

Hoolda korrapäraselt

Igal sügisel või kevadel enne hooaja algust tuleks vahetada muruniidukis õli, teritada või vajadusel vahetada tera, puhastada või vahetada õhufilter ning kindlasti puhastada niidukorpus sinna kogunenud murumassist. Viimast tuleks teha peale igat niitmist, kuna niiske muru on happeline ja see mõjutab tunduvalt niidukorpuse eluiga.

Terita muruniiduki tera

Kui muruniiduk oma tööd enam nii efektiivselt ei tee, võib asi olla niiduteras. Alati ei pea seda välja vahetama ega hooldemeeste poole pöörduma – võimalik on seda teha ka ise kodus. Teritada tuleks vaid niidutera lõikeosa, mis ei tohiks jätta liiga õhukeseks, sest niidutera peaks säilitama oma vastupidavuse löökide suhtes. Tera otsad peaksid jääma samale tasandile ning niidutera peaks olema tasakaalus – seda kontrolli kuuri seina sisse löödud suurema naela abil. Kui tera üks pool vajub liiga kiiresti alla, ei ole niidutera tasakaalus ning raskema poole pealt tuleks veel metalli maha käiata.

Puhasta korrektselt

Pesemisel võib kasutada nii aiavoolikut, kui ka survepesurit. Pesta tohib vaid siis, kui mootor ei tööta ja on jahtunud. Soe mootor ja külm vesi võivad tekitada metallis pingeid, mis võivad mootorit kahjustada. Niidukit pestes tuleb masinat kallutada käepideme poole, vastasel juhul valgub mootoris olev õli summutisse või karburaatorisse ning on oht, et peale pesu mootor enam ei käivitu. Peale pesemist tuleb üleliigne vesi suruõhuga ära puhuda või siis mootor paariks minutiks tööle jätta – soe mootor aitab veel kiiremini aurustada.

Katkise niiduki korral tee kindlaks, milles on probleem

Kui muruniiduk läheb tööle aga sureb mõne hetkega välja, siis võib olla probleem karburaatoris või õhufiltris. Mootor ei pruugi saada piisavalt bensiini või saab liiga väikeses koguses õhku. Kodustes tingimustes saab muruniiduki õhufiltri kergesti eemaldada ning kui masin uuesti käivitades tööle jääb, tuleb õhufilter ära vahetada. Nii koomiline kui see ka ei tundu, on tihti peamiseks mitte käivitumise põhjuseks tühi bensiinipaak. Veel võib probeeme põhjustada väljaveninud seisupiduri tross, läbipõlenud süütepool, ülekuumenenud mootor jne. siis tasuks kindlasti pöörduda spetsialisti poole.